НАЦИОНАЛНО ТУРНЕ ANIMALIA – ЗАКЛЮЧИТЕЛНА ИЗЛОЖБА
Над 40 научни илюстрации и малки пластики на животни от нашите географски ширини ще бъдат представени в сградата на Българската академия на науките. Младите автори Милена Радева и Илия Бояров, вече познати на широката публика в страната със своята артистична 3D енциклопеция, ще покажат за последен път симбиотичната връзка между двете изкуства в рамките на националното турне Animalia.
Артистичната изява, която посети едни от най-големите градове в България през тази година, е резултат от дълбокото убеждение на Милена и Илия, че реализмът и на най-малкия детайл може да онагледи природата, в която рядко се вглеждаме и за която още по-рядко се замисляме. Така се раждат 47 експоната на редица познати, но представени по непознат начин животни под формата на илюстрации, създадени с научна прецизност, и скулптури, които изненадват с миниатюрни детайли.
Изложбата е необичайна, защото подобна колаборация между научна илюстрация и малка пластика не е правена до момента в страната, както и защото представя познати на публиката животни, но в по-различна среда – от една страна, в изложбената зала, но не като препарирани експонати, а от друга – като произведение на изкуството, даващо директна, ясна и точна информация за изобразения обект.
Друга основна цел на авторите е да приближат изкуството до максимално широк диапазон от зрители чрез общодостъпната тематика и директни послания, както и чрез непретенциозността на използваните изразни средства, която фокусира вниманието върху самия художествен обект, а не само върху естетически и изкуствоведски въпроси.
„Опитахме се да провокираме обществения интерес, като накараме зрителя да остане за по-дълго време в изложбената зала, да се съсредотичи, да погледне, да се замисли, да попита. И вярваме, че успяхме, защото широкият възрастов диапазон на публиката доказа, че Animalia не е затворена в собствената си художествена система. Достъпността и реализмът са и основната причина Animalia да бъде представена с видео клип на един от най-престижните салони на изкуствата в света – Vienna Contemporary 2015“, коментират двамата автори.