5 съвета за поддръжка на хладилника
Гаранционният срок на хладилниците днес обикновено е 2-3 години, а понякога може да стигне и до 5. Реалният живот на един такъв уред е около 10-12 години. Но ако полагате подходящи грижи за него, може да го използвате и повече.
Ако продължите да четете, ще научите 5 малки трика за поддръжка на хладилника. Те ще ви помогнат да го предпазите от повреди и да го използвате по-дълго време. Тези дейности не изискват много време и не се правят всеки ден, но ще ви спестят доста разходи и главоболия.
Погрижете се за уплътненията на вратите
Уплътнението е меката гумена лента, която обикаля по вътрешната страна на вратата. Тя прилепва плътно между корпуса и вратата, когато е затворена, и не пропуска въздух. Сами се досещате, че когато уплътнението е добро, ниската температура в камерата ще се задържи по-стабилна и с по-малко изразходване на енергия.
С времето обаче гуменият материал може да се напука или да се деформира и да не върши добре работата си. Затова препоръчваме редовното почистване с мокра кърпа и препарат, дори да е най-обикновен такъв за миене на съдове. Ако ви се струва, че уплътнението губи еластичността си, може да нанесете тънък слой вазелин върху външните ръбове.
Почиствайте вентилационните отвори
На вътрешната стена на хладилника има малки отвори, през които влиза въздух. Той преминава през тях, за да стигне до всяко кътче на камерата и да я охлади равномерното и ефективно. Така че им обърнете специално внимание.
Не ги оставяйте да се замърсят или запушат. Когато почиствате хладилника си, почиствайте и тях с леко навлажнена кърпа с вода и оцет. Така ще можете да запазите по-дълго храната си свежа и да поддържате доброто състояние на уреда.
Почиствайте кондензатора
Сигурно миете често външните части на хладилника, за да имате чиста и красива кухня. Но знаете ли, че трябва да го почиствате и отзад?
На гърба на уреда ще видите голяма решетка, която всъщност е важна чест от устройството му. Това е кондензатор, който помага за охлаждането. За да го запазите в добро състояние, добре е да го почиствате с прахосмукачка поне два пъти годишно. Ако има наслоени замърсявания, изчеткайте ги внимателно и отново използвайте прахосмукачката.
Подреждайте правилно храната
Да, има правилен и неправилен начин да подреждате продукти в хладилник. Ето няколко важни правила:
- Не прибирайте в хладилника топла храна – тя ще затопли камерата, ще окаже влияние върху останалите продукти и ще затрудни охлаждането.
- Не дръжте вратата отворена дълго време, за да не понижавате много вътрешната температура.
- Не дръжте хладилника твърде празен, защото студените продукти му помагат да поддържа ниските температури.
- Не го препълвайте, за да не затруднявате циркулацията на студен въздух.
- Не слагайте продукти пред вентилационните отвори, за да не пречат на въздушния поток.
Ремонтирайте и най-малките повреди
Ако все пак хладилникът се развали, реагирайте на момента още при най-малкия сигнал. Сменете веднага уплътненията, поправете пантите, оправете разваления регулатор на температурата. Ако отлагате, проблемът ще стане по-голям. Продуктите за любимите ви ястия ще бъдат изложени на риск от разваляне, а следващите ремонти ще бъдат по-големи и скъпи.