Пол Маккартни се опитва да си върне правата върху парчетата на „Бийтълс“

снимка: БГНЕС

снимка: БГНЕС

Пол Маккартни ще направи опит да си върне правата за публикуване върху песните на „Бийтълс”, съобщи БГНЕС. Това би бил край на над 50-годишна сага, довела до края на приятелството между Маккартни и покойната поп звезда Майкъл Джексън.

Повечето от композициите и текстовете на ливърпулската 4-ка до 1967г. са дело именно на Маккартни и Джон Ленън. Правата върху тях обаче са притежание на „Нортърн Сонгс” (Northern Songs) – компанията на мениджъра на бандата Брайън Епстейн. В същата година Епстейн умира и компанията е продадена на „ATV Music” след ожесточено наддаване между нея и Ленън и Маккартни. В средата на 80-те години, „ATV” става притежание на Майкъл Джексън заедно с каталога на „Бийтълс”. Това води до скарване между него и Маккартни, като преди това двамата са приятели и имат съвместни хитове като „Say Say Say” и “That girl is mine”.

Десет години по-късно Джексън слива „ATV” с дяла си в музикалния отдел на „Сони”. По-рано този месец японската компания изкупи дяла на звездата от наследниците му. Благодарение на американски закон за авторското право Маккартни е започнал процедура за добиване на правата върху песните на „Бийтълс”, пише „Билборд”.

Нормативният акт от 1976г. позволява на музикалните автори да си връщат правата върху песните от продуцентските компании след определен период от време. За парчета написани преди 1978г., периодът е 56 години от първоначалното публикуване. С други думи, каталогът на Маккартни-Ленън ще може да бъде придобит от живия член на дуета в началото на 2018 година. Маккартни е подал искане към Американската служба за авторски права за налагане на забрана за публикуване на 32 парчета на „Бийтълс” още на 15 април 2015 година. Съгласно закона, след 2018г. той ще може да придобие прекратените права за публикуване, макар и само за САЩ. Частта на Ленън няма да отиде в неговите наследници, тъй като през 2009г. вдовицата му Йоко Оно продаде пълните права върху музиката му отново на „Сони”. Срокът за отпадането им е 70 години.

Информация и снимка: БГНЕС