Пет документални филма, които променят представите ни за климатичните промени

През последните години климатичните промени се превърнаха в една от най-обсъжданите теми в социалните мрежи и новини. Докато учени и политици спорят за мерките, които трябва да бъдат взети, документалните филми играят ключова роля в информирането и ангажирането на обществото.

Представяме ви пет документални филма, които не само разкриват ужасяващите реалности на климатичните промени, а и предлагат възможни решения за справяне с тях.

Не поглеждай нагоре (2021 г.)

Филмът на Netflix с Леонардо ди Карпио в главната роля разказва историята на професор по естествени науки и неговия по-млад студент. Те откриват бързо приближаваща се комета, която заплашва да достигне Земята и вероятно да я унищожи.

Заедно те трябва да убедят правителството, както и обществеността, в екзистенциалната заплаха и катастрофалните последици, които може да има за човечеството. Задачата обаче е по-трудна, отколкото си мислят, когато никой не ги приема на сериозно. Екипът се бори да пробие през лудницата на социалните мрежи, политическото бездействие и липсата на медийно внимание.

Всъщност кометата, която се приближава към планетата, е амбивалентна метафора за изменението на климата и неговите катастрофални последици. Филмът служи и като напомняне, че политиците явно не правят достатъчно и ако не действат бързо, ще бъде твърде късно да спасим планетата си.

Принцеса Мононоке (1997)

Въпреки че излиза преди 25 години, японският филм „Принцеса Мононоке“ остава един от най-обичаните и актуални филми за изменението на климата. По време на пътешествие, за да намери лек за демонично проклятие, главният герой Ашитака се оказва в центъра на война между горските богове и Татара, миньорска колония.

Политическото аниме представя последиците от унищожаването на природата и неспособността на човечеството да живее в хармония, отправяйки силно послание, което за съжаление е много актуално и днес.

Денят, в който Земята спря (2008)

е римейк на класическия научнофантастичен филм от 1951 г. за човекоподобен извънземен посетител и неговия гигантски робот, които кацат на Земята. Извънземното се представя като Клаату и казва, че е дошло да спаси планетата. Въпреки че вижда в него заплаха, д-р Хелън Бенсън, която е повикана в американско военно съоръжение, решава да улесни бягството му.

След това обаче научава, че той възнамерява да заличи хората от Земята, заради човешката дейност и изменението на климата. Филмът хвърля светлина върху щетите, които човечеството е нанесло и продължава да нанася, и същевременно отправя спешно предупреждение за това какво ни очаква в бъдеще.

Преди потопа (2016)

Един от най-добрите филми за изменението на климата е „Преди потопа“, дело на актьора и съосновател на Earth Alliance Леонардо ди Каприо и National Geographic. Пренасяйки зрителите по целия свят, тази лента съдържа трогателни разкази за това как различните заинтересовани страни са засегнати от изменението на климата чрез обезлесяване, повишаване на морското равнище и други човешки дейности.

Документалният филм призовава световните лидери да се борят за по-устойчиво бъдеще и въоръжава зрителите с решения, които те могат да приложат в живота си – от намаляване на консумацията на месо до гласуване за лидери, които ще инициират положителна промяна в околната среда.

Изгаряне (2021)

Носителката на награда „Оскар“ – австралийската режисьорка Ева Орнър, разглежда безпрецедентните, катастрофални и смъртоносни пожари в австралийските райони през периода 2019-2020 г., известен като „Черно лято“.

Разказвайки историята от гледната точка на пряко участвалите и засегнатите от пожарите, както и на активисти и учени, документалният филм разкрива бездействието на австралийското правителство и необратимите щети, които тези катастрофални събития оставят след себе си.