Образцовата биоферма на HiPP

DSC07825

Вероятно сте виждали думите „био” или „еко” на щандовете с плодове и зеленчуци в супермаркетите или в менюто на някои ресторанти. Може би сте забелязали и знака на ЕС, означаващ биологичните продукти и храни върху бутилки с плодов сок или тестени изделия. Но какво точно стои зад производството на тези продукти? По правило био-земеделието се грижи за поддържането и повишаването на плодородието на почвата, здравето на растенията, животните и хората като единно цяло. Био-земеделието се базира на жизнените екологични системи и цикли, работи с тях и помага за поддържането им.

Подаги е едно прекрасно зелено кътче в Полша, което е трудно за откриване на картата и където времето сякаш е спряло. Прекрасна пасторална картина, в която животни, хора и растения съжителстват в зелена хармония. Групата ни бе на гости в био стопанството на Щефан Хип. Един урок по био земеделие сред природата, където храната е истинска, а въздухът – кристално чист. Далече от градският шум и мръсотия, далече от стреса и трафика.

DSC07844

Разположена на 80 км югозападно гр. Гданск почти на брега на Балтийско море, фермата обхваща около 2000 хектара земя, които се обработват на принципа на био-земеделието. Наричат я образцова, защото моделът на земеделие и животновъдство, прилаган в Подаги, се изисква от всички контрагенти на сурова продукция. Компанията е най-големият в света купувач на сурови био-продукти, която изкупува продукцията на над 6,000 био-стопанства с обща площ надхвърляща 37,000 акра. Всички тези стопанства подписват договори със сериозни неустойки да спазват и прилагат стандартите за био-земеделие. Щефан Хип, представител на семейството, изпълнителен директор на компанията и наш домакин, започна лекцията си с думите: “Здравата почва е в основата на живота. Тя означава здравословна храна, здрави животни и здрави хора. Наш дълг е да я съхраним и опазим за децата си”. В самата ферма се отглеждат зеленчуци, житни култури, над 800 говеда от породата Ангус и над 600 черноглави овце. Използват се минимални вложения извън фермата като се разчита на рециклиране на ресурсите вътре във фермата.

DSC07874

Всички знаем, че там, където щъркелите избират да свият гнездата си, природата е чиста, също както и енергията на мястото. По пътя от летището в Гданск към Подаги броят на щърковите гнезда се увеличава. Както и крачещите из полетата щъркели, понякога на цели групи. Водещите изисквания на стопанствата е да са разположени далече от големи пътища, фабрики, строителни обекти и стопанства, обработвани по методите на конвенционалното земеделие. Дивите зайци и лисиците също са често срещани в Подаги.

Да обходиш стопанството не е лесна мисия. На места пътят е каменист и стръмен или напълно се губи в гористи месности, пресичани от реки. Затова на помощ идват мини джипчета, които са идеални за био „сафари” и лов на знания. Освен полетата, покрити със златни класове, моркови, грах и картофи, във фермата на Хип откриваме запазени и изгнили дънери, съхранили в себе си цели екосистеми.

Hipp _Claus und Stefan__0058_rgb

За опазване на почвеното многообразие и богатство се използват два метода – сеитбообращане и зелено торене. Върху посевните полета всяка година се редуват различни култури, а на всяка пета година полето се засява с розова детелина. Плодородието и биологичната активност на почвата се поддържат и увеличават чрез многогодишно сетбообращение на полските култури, при което се прилага зелено торене, използване на оборски тор или органични вещества, по възможност компостирани, получени по метода на биологично производство.

Животните (овце и крави), които се отглеждат във фермата откриваме да се разхождат свободно в гористи месности. На отглежданите животни се осигурява свободен достъп до открити пространства и пасища, а малките остават с майките си и до навършване на година, за да могат да бозаят. На животните не се дават профилактично лекарства, както се прави в конвенционалното животновъдство. Без хормони и антибиотици. Ако някое от животните се разболее, първо се лекува с хомеопатия. В съответствие с принципа за използване на ресурсите „на място”, биологичният фураж се произвежда в самото стопанство, в което са отглеждани и животните. За да се поддържа био разнообразието във водните пространства на фермата в Подаги необезпокоявани живеят бобри, а многообразието от птици, обитаващи фермата надхвърля 150 вида.