Могат ли технологиите да намалят инцидентите на пътя?
Наличните днес технологии за автомобилна безопасност могат рязко да намалят пътнотранспортните произшествия по света, спестявайки хиляди животи и милиарди обществени разходи. Това сочи проучване на американската компания Boston Consulting Group.
Според изследователите, тези системи като автоматично спиране и технология за подпомагане на управлението на лентата могат да намалят броя на произшествията с 28%. Те твърдят, че по-широкото приемане на тези решения може да проправи пътя за напълно автономни превозни средства и да доведе до 90% намаляване на инцидентите с течение на времето.
В доклада се отбелязва, че приблизително 33 000 души са убити и 3,9 милиона ранени всяка година при автомобилни катастрофи в САЩ. Това води и до разходи за обществото на стойност близо 910 милиарда долара годишно. Отделно, след инциденти, се завеждат много дела, хората прибягват до местния закон за кръвнина, а тези процедури понякога са наистина тежки и тромави.
Ето защо изследователите твърдят, че приемането на тези налични технологии ще спести 9900 живота и 251 милиарда долара обществени разходи само в САЩ. Резултатите биха били още по-впечатляващи при внедряване на модерните решения глобално, в целия свят.
Проучването се фокусира върху автоматичните функции, които се предлагат в много превозни средства като опции като предупреждение за предстоящ сблъсък, съраунд изглед, адаптивен круиз контрол – който регулира скоростите, за да поддържа безопасно разстояние, способност за по-добро нощно виждане, предупреждение за напускане на лентата и помощ при паркиране.
Докладът на Boston Consulting Group изчислява още, че споменатите екстри биха добавили средно 8240 долара към цената на превозно средство, но ще спестят 16 307 долара от обществени разходи за 20 години, което звучи доста добре.
Проучването посочва също, че през следващите години се очаква да станат достъпни допълнителни улесняващи движението системи, включително „автопилот за задръстване“, „автопилот на магистрала за смяна на лентата“ и други.
Все пак изследователите напомнят, че при настоящите темпове на приемане на технологиите, правенето на тези частично автономни функции достъпни за потребителите остава предизвикателство.