Марк Гудман предлага път към победата над дебнещите ни заплахи

526_picture_front

Едно суперченге е по дирите на организираната престъпност в глобалния свят, трептящ с честотите на новите средства за комуникация. Марк Гудман хвърля камък в езерото на нашето доволство от новите технологии и ни предупреждава, че нищо вече не е същото. Неговата сензационна книга „Киберпрестъпления“, която се превърна в световно събитие, вече е на българския пазар с логото на издателство „Милениум“.

Кариерата на Гудман в областта на компютърните престъпления започва през 1995 г., когато работи като следовател в полицията в Лос Анджелис. Оттогава той посвещава живота си на това да предугажда и предупреждава за бъдещите престъпни изобретения на нелоялните играчи, с които светът постоянно се сблъсква, и които са резултат от напредъка на технологиите. Гудман разсъждава задълбочено върху възможните деструктивни приложения на роботиката, изкуствения интелект, социалните мрежи, виртуалната реалност, триизмерния печат и синтетичната биология. Ето какво казва в увода на книгата си авторът (публикуваме със съкращения):

„Наблюдавам и изучавам не само технологиите, но и злоупотребите с тях. И макар да осъзнавам вредите, нанасяни от злонамереното им приложение, използваните от престъпниците новаторски методи продължават да будят интереса ми. Престъпниците винаги се стремят да овладеят най-новите достижения на технологиите. Организираните престъпни групи използват възможностите на интернет много преди полицията изобщо да чуе за него и в резултат на това едва ли не ежедневно ни заливат съобщения за хакерски нападения и кражби на милиони от банкови сметки.

Целта на тази книга не е да изследва случилото се вчера или да опише на какво ставаме свидетели днес, нито пък да ви дава съвети колко дълга трябва да е паролата ви за „Фейсбук”. В нея става дума за онова, което ще ни връхлети утре. Като полицай и служител на редица федерални и международни организации за опазване на реда, аз съм се сблъсквал с хора, прекрачили отвъд рамките на днешната киберпрестъпност в нововъзникващи области на технологията. Повечето ми колеги по света не са и чували за тези технологични постижения, да не говорим за нарастващата им употреба от престъпните и терористичните организации. Като човек, посветил живота си на сигурността на обществото, тази тенденция силно ме безпокои.

Тази книга е задълбочен поглед към обществото, което строим с инструментите на технологиите, и как те могат да бъдат използвани срещу нас. Колкото повече устройства включваме в глобалната информационна мрежа – мобилни телефони, асансьори, самоуправляващи се автомобили – толкова по-уязвими ставаме за онези, които знаят как работят залегналите в тях технологии и могат да ги обърнат срещу нас. Казано простичко, когато всичко е свързано, всеки е уязвим. Технологията, която приемаме в ежедневието си без да се замисляме, може да ни изиграе лоша шега. Надявам се, че с публикуването на „Престъпления от бъдещето” ще предизвикам отдавна належаща дискусия сред приятелите и колегите си в силите за опазване на реда.