Защо хлебарките се славят с ненадминати умения за оцеляване?

Хлебарките са специфична, не особено симпатична сган, която извлича специално удоволствие от това да се нанесе в жилищата ни и да се превърне в наш постоянен съквартирант. И то без абсолютно никакъв наем.

Отърването от гадинките също не е толкова лесно, колкото може би изглежда на пръв поглед. И понякога не помагат каквито и да било способи като пръскане за хлебарки, домашни трикове и интензивни молитви към Всевишния. Все пак нека да не забравяме техните пословични умения за оцеляване, придобити напълно заслужено в хода на еволюцията.

Крайно време е да им отделим по-специално внимание и да разгледаме в детайли къде се коренят тези уникални способности на хлебарките да избегнат всякакво потенциално унищожение.

Кои фактори допринасят за развиването на способности за оцеляване у хлебарките?

Адаптивност

Хлебарката е невероятно адаптивно насекомо, което се е приспособило успешно към всички земни катаклизми, случили се през всичките 300 милиона години, откакто обитават планетата. Това с нашествието по човешките домове е сравнително скорошна черта в еволюционно отношение, но пък определено е най-неприятната.

Разнообразно хранене

Хлебарките ядат почти всичко. Въпреки че принципно предпочитат храна като нишестета, сладкиши, мазнини и месни продукти, също така с удоволствие биха консумирали сирене, бира, кожа, лепило, косми или разлагаща се органична материя (растителна или животинска) – дори тапети, най-вече заради лепилата върху тях.

Компактен размер

Тъй като хлебарките (особено германските) са изключително малки, лесно могат да се скрият или да се промъкнат през най-малките пукнатини, за да нападнат уютен дом. Можете да откриете напастта от хлебарки под хладилници, печки, кухненски шкафове, между дъски и подове, в стените. Дори зад любимите ви снимки или в скъпо електронно оборудване.

Нощен режим

Хлебарките прекарват дневните часове в тъмни и уединени места, след което излизат през нощта в търсене на храна и вода. По този начин популациите им са склонни да нараснат до изключително големи числа, преди изобщо да бъдат забелязани.

Практично размножаване

Хлебарките снасят яйцата си в капсули, които носят или внимателно поставят на подбрана локация. Всяка капсула може да съдържа до 40 яйца, а една хлебарка може да даде до 300 потомства за една година. След това излюпените яйца имат относително кратко време до зрялост и собствена способност да се възпроизвеждат и да продължат популацията, ограничавайки човешките шансове за ефективна борба с хлебарки.

Как да елиминираме хлебарките веднъж-завинаги?

От всичко изброено дотук, става пределно ясно, че упоритите гадинки не са най-лесният за унищожаване вид. Напротив, войната с хлебарките е един от най-тежките и продължителни процеси, свързани с вредителите като цяло.

Затова най-добрата практика е веднага щом имате нещастието да забележите представител на вида им в рамките на дома си, да се свържете с реномирана ДДДД фирма като “Превента”. Специалистите ще ви дадат правилни съвети и стратегия за справяне с неприятната ситуация и то с минимални усилия от ваша страна.

Затова не се отчайвайте, а запретнете ръкави. Елиминирането на хлебарките е трудна, но не и невъзможна задача, особено ако се подходи правилно още от самото начало. За нас не остава друго, освен да ви пожелаем късмет и по възможност никога да не срещате лично гадинките.