Емилиян Ялъмов: В България понятието за светски елит ми се струва много объркано
“На светска вълна” навършва две години, какво се промени?
На 27 февруари се навършват точно 2 години от първото излъчване на рубриката по БНТ2 и BNT World в предаването „България днес“ от Варна. За това време с редакторката Бистра Варнева успяхме да покажем на зрителите много от позабравената светска история на морската ни столица от края на ХIХ и началото на ХХ в. Мисля, че се получи една наистина стойностна документална поредица. Отделно направихме интервюта с много популярни личности. Единствено ние в България показахме червената пътека от Международния филмов фестивал Bridge of Arts в Ростов на Дон, срещнахме зрителите с италианската филмова легенда Микеле Плачидо, холивудската звезда Марк Дакаскос и много други. Много са и звездите от театралната и музикална сцена у нас, които също намериха място в „На светска вълна“. В последните няколко издания показахме Мира Матеева, откривателка на настоящата „Мис България“ Габриела Кирова, както и самата носителка на короната.
Как ще отпразнувате?
Съвсем наскоро с преподавателката по „Моден дизайн“ от Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“ Албена Свещарова учредихме нови награди за мода – Varna Free Fashion Awards, които са насочени към учащи младежи и девойки. Премина дефилето, на което 15-членно експертно жури даде своята обективна оценка. В оценяващата комисия влязоха известни дизайнери, собственици на модни къщи, бутици, фотографи, хореографи, букинг агенти, художници, представители на академичните среди, преподаватели по мода в средното образование, представители на Община Варна, журналисти и други, и мисля, че се получи страхотно. Сега на 27 февруари предстои самата церемония по награждаване на отличените. На призьорите ще бъдат връчени специално изработени статуетки, грамоти, подаръци, както и ще получат право на участие в Седмицата на модата в София. Така ще отпразнуваме и втората годишнина на рубриката „На светска вълна“. Очакваме на церемонията много представители на модния, културния и бизнес елит на града. Ще изпием по глътка шампанско, ще разрежем и празнична торта.
Как с екипа успявате да привлечете всички впечатляващи личности, които са ви гостували до момента?
Стремим се да вършим работата си професионално. Не разчитаме на евтини сензации и клюки, с които да пълним рубриката. Винаги проверяваме информацията и това вероятно прави впечатление. Следващата година ще се навършат 20 години от първите ми публикации, които са излизали в пресата и 13 години от първите ми изяви в телевизиите. Завършил съм „Журналистика и масови комуникации“ и се придържам изцяло към етичните норми на тази професия.
А каква е вашата лична история, която ви събра, за да създадете това предаване?
С редакторката на „На светска вълна“ Бистра Варнева работехме преди години в голям варненски ежедневник. Там пишех по много от т.нар ресори, както завеждах и последната страница със светските новини в продължение на 9 години. Бистра беше първо заместник, а после и главен редактор на този вестник. Стиковката между нас е брилянтна. Разбираме се само с поглед.
Има ли все още силен интерес към „светското“ и то непременно със скандала ли е свързано?
В България понятието за светски елит, към днешна дата, ми се трува доста объркано. На преден план в повечето случаи са изтикани компрометирани момичета и съмнителни бизнесмени, които с нищо не са допринесли да бъдат част от този кръг. А хората, които би следвало да бъдат под светлините, стоят в ъгъла. Светското общество в началото на 20 в. се е състояло от офицери, юристи, архитекти, лекари, мнозина от които завършили образованието си в Западна Европа. Имало е много маниер и финес, както и щипка романтика. Извън рубриката „На светска вълна“, с Бистра Варнева заснехме и документалния филм „Светският блясък на Варна“ от поредицата на БНТ2 „Номер 1 Туризмът“, където проследихме точно зараждането на това светско общество край морето след освобождението на страната ни през 1878 г. Филмът беше излъчен извън конкурсната програма на Международния филмов фестивал Bridge of Arts в Русия и се радваше на голям интерес от страна на публиката. На хората им беше интересно да се запознаят с историята на един голям морски град, разгледана от един по-нетрадиционен ъгъл.
Какво предстои на рубриката през новата година?
Мисля, че ще продължаваме да отстояваме принципите си да сме една по-различна светска рубрика, в морето от информация, която не е само една празна говорилня. И занапред ще търсим своите интересни събеседници и информации, които да вълнуват аудиторията, а и да й напомнят, че светско общество е имало още далеч преди ние да се появим на белия свят. Искам да благодаря и на всички професионалисти от БНТ2, без които рубриката „На светска вълна“ нямаше да е същата.