Британският учен, който твърди, че стареенето може да бъде предотвратено идва в България
Как да доживеем до повече от 100 години? Можем ли да „излекуваме” остаряването? Как медитацията може да забави стареенето на клетките? Каква диета ще ни помогне да живеем най-дълго? Кои части на България са населени с най-голям брой столетници и защо? На много от тези въпроси ще се опита да даде отговор първото издание на „Форум Дълголетие” на 17 април, неделя. Събитието се организира от фондация Credo Bonum и ще започне в 13:00 часа, а мястото е Независим театър на ул. Връбница 12.
Форумът е адресиран към младите хора, изправени пред разнообразните начини за подобряване качеството и продължителността на живота си, но също и към по-възрастните, които биха могли да научат много за процесите на стареене в човешкото тяло.
Основната мисия на събитието е да предостави интерактивен достъп до най-новата информация от съвременните проучвания относно здравето, храната, остаряването, технологичния напредък. В първия „Форум Дълголетие” участие ще вземат български и международни учени, изследователи на различна възраст, както и популярни личности от сферата на изкуството и кулинарията.
Сред специалните гости ще бъде британският учен и геронтолог д-р Обри де Грей. Той е един от най-популярните съвременни изследователи на процеса на стареене и пристига в София по покана на фондация “Credo Bonum”. Основател на неправителствената организация SENS Research Foundation, в последните години той стана популярен с провокативното твърдение, че „първите човешки същества, които ще доживеят до 1 000 години, вече са родени.” Според него остаряването е не просто предотвратим, но дори и обратим процес. Затова д-р Обри де Грей фокусира своята научна практика върху разработването на различни методи за отлагане на стареенето с помощта на регенеративната медицина. Иновативният геронтолог е същинско явление в научното обществео. Любопитен факт е, че през юли 2005 г. MIT Technology Review обявява награда от $ 20 000 за човека, които успее да опровергае научно теориите на д-р Обри де Грей, свързани с отлагане на стареенето. До днес наградата все още не е спечелена.
В първото издание на “Форум Дълголетие” ще се включи и професор Игнат Игнатов, който изследва факторите за дълголетие при много от столетниците в България. Той е автор на стотици научни статии, анализиращи връзката между водата и стареенето, както и на твърдението за зараждане на живот в гореща минерална вода.
Интересен поглед върху психоаналитничните идеи за дълголетието и остаряването ще представи и проф. Орлин Тодоров, директор на Университетски център за консултиране и психотерапия в Нов български университет и автор на десетки книги и статии в областта на психоанализата и антропологията, сред които наскоро преиздадената „Психоанализата: фрагменти от едно тематично въведение“.