Поетичен спектакъл откри десетото издание на Синелибри


Синелибри 2024 започна с поезия и музика, както подобава за юбилейно десето издание, в чието мото се съдържа обещание за хармония. Пълна зала аплодира актьорите участници в елегантния пърформанс Александра Костова, Яна Божанин, Спартак Панталеев и Теодор Каракачанов. Режисьор на спектакъла е Димитър Коцев-Шошо, а музикалното решение е на неуморния експериментатор Божидар Василев-Trombobby. След спектакъла беше излъчен новият филм на Паоло Сорентино – „Партенопа“, загадъчна женска епопея, изпълнена с носталгичен копнеж по младостта и страст към свободата. Главната роля е поверена на ослепителната Челесте Дала Порта, партнират ѝ утвърдени актьори като Стефания Сандрели, Гари Олдман и Силвио Орландо.

Синелибри продължава с множество кино-литературни премиери и паралелна програма, наситена с интересни събития. В рамките на модула „Оди за човека“ има няколко филма, ангажирани с общественозначими каузи. Техните премиери ще бъдат съпроводени с дискусии, достъпни за широката публика. Още на 14 октомври в кино „Люмиер“ е националната премиера на затрогващия романс „Време за живот“ с Флорънс Пю и Андрю Гарфийлд в главните роли, който обра овациите на кинофестивала в Торонто. Прожекцията ще бъде съпроводена с дискусия с участието на представители на МБАЛ „Надежда“, които ще запознаят публиката с кампанията за съхранение на репродуктивни възможности при млади пациенти с онкологични заболявания. На 15 октомври в кино „Одеон“ ще бъде представена семейната драма „Блубек“ – визуално зашеметяващ филм за духовната близост на една майка с нейната дъщеря и за любовта им към океана. Премиерата обхваща дискусионно събитие и прожекция на креативни видеоклипове, насърчаващи грижа и отговорност за състоянието на природата. Специални гости: НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ и Петър Димитров, създател на фестивала A to Jazz.

Предназначен за любителите на анимацията, филмът на Мишел Азанависюс „Най-ценният товар“ е разтърсваща антивоенна драма, номинирана за „Златна палма“. В категория „Оди за човека“ е селектирано и едно българско заглавие – „Заведи ме вкъщи“. Адаптация по едноименната повест на Михаил Вешим, филмът на режисьора Мартин Геновски засяга актуални теми, свързани с грижата за деца в неравностойно положение, а така също и с пошлите телевизионни шоупрограми, измамния блясък на рекламата и капана на евтината популярност. Официалната премиера е на 19 октомври от 19:00 ч. в кино „Люмиер“ в присъствието на част от звездния екип на филма.

След премиерата си на фестивала в Кан у нас пристига биографичната драма „Да бъдеш Мария“ – своеобразно любовно писмо до Мария Шнайдер, филмовата звезда от 70-те години на миналия век, катапултирана към славата от Бернардо Бертолучи чрез провокативната лента „Последно танго в Париж“ и изживяла остатъка от земните си дни, измъчвана от скандал. Филмът с Анамария Вартоломей („Събитието“) и Мат Дилън в главните роли ще бъде показан на 24 октомври в кино „Одеон“. Преди прожекцията ще се проведе дискусия с психотерапевт от екипа на фондация EMPROVE и #ЖенитeSurvivors в подкрепа на жените, които се опитват да се освободят от токсични връзки и да изградят живота си отново.

Както подсказва заглавието, модулът „Американски прелести“ обхваща американски филмови продукции и копродукции, създадени по мотиви от литературни произведения. На 15 октомври в кино „Люмиер“ е премиерата на историческата драма „Подстрекателка“ (Firebrand) с Алисия Викандер и Джъд Лоу в главните роли – един възхитителен тандем! Свободен прочит на последните седмици от живота на един от най-бруталните монарси на Великобритания – Хенри VIII, филмът представлява англоезичен дебют на бразилския режисьор Карим Айнуз, пленил почитателите на литературните адаптации с филма „Невидимият живот на Еуридисе Гузмао“.

Носителката на „Пулицър“ за драматургия Ани Бейкър майсторски улавя отлитащото време и запечатва неизразимото чувство на близост между майка и дъщеря в своя изключително възвишен филмов дебют „Планета Джанет“ (Janet Planet), чиято премиера е предвидена за 17 октомври. Събитието включва дискусия на тема „Майчинство и ментално здраве“ с актрисата и майка Ива Папазова и със специалното участие на Велислава Донкина, клиничен психолог и доктор по психология към БАН. Публиката ще има възможност да се включи в разговора за отношенията майка-дъщеря, социализацията на детето и факторите, изграждащи характера. Модулът „Американски прелести“ предвижда и премиерно излъчване на трилъра „Конклав“, копродукция на САЩ и Обединеното кралство с режисьор Едуард Бергер. Политическите амбиции и интриги са любима тема на Робърт Харис, автора на едноименния роман. Преди филма, чиято премиера е на 1 ноември от 19:00 ч. в кино „Люмиер“, заедно с Богдан Паташев (бивш посланик във Ватикана) ще потърсим отговор на въпроса защо църквата продължава да бъде значителен фактор в обществения живот на светските държави.

Първото събитие на инициативата „Психоанализа и кино“ е посветено на 125-ата годишнина от рождението на Алфред Хичкок и ще се състои на 16 октомври в кино „Одеон“. Зрителите ще видят безспорната кинокласика „Ребека“, или първия холивудски филм на Хичкок, адаптация по едноименния роман на Дафни дю Морие. Планираната дискусия ще засегне темите за личностното израстване, психичните зависимости и икономическото неравенство между мъжете и жените – преди и сега. В събитието ще вземат участие психоаналитиците доц. Светлозар Василев (НБУ), Надя Кожухарова, Марина Ангелова, семейният консултант Албена Василева, а специален гост ще бъде Вивиан Праматароф-Хамбургер.

Билетите за всички прожекции и съпътстващи събития са вече в продажба на касите на съответните киносалони и онлайн. След откриването на 10 октомври в София идва ред и на паралелните издания на Синелибри, които ще се проведат в следните интервали: Варна (17-31 октомври), Пловдив (19 октомври-3 ноември), Бургас (21-30 октомври), Габрово (24-27 октомври), Велико Търново (25 октомври-3 ноември). Повече информация за програмата в София и страната ще намерите на уебстраницата на фестивала.

Фотограф: Тихомира Крумова