Мисия „Почисти басейна без усилия“ възможна!
Да имаш басейн е чудесно, обаче истината е, че поддръжката на чистотата му е адски досадно задължение. За щастие и тази сфера се роботизира, да имаш машина-чистач вече е съвсем достъпно решение. Пазарът естествено предлага многобройни варианти, марки, видове, кабелни и безкабелни роботи за почистване на басейни, но какви са основните разлики? Една от най-очевидните е, че има роботи за по-малки и за по-големи басейни, но освен това има и редица други.
Филтър
Базисните модели като Dolphin Pool in и Dolphin Pool Up са наистина бюджетни, но филтърът при тях е тип „торба“, т.е. събират едрите боклуци, но нямат филтър да по-фини частици. Освен това обслужването им е малко по-сложно от това при по-високия клас роботи, тъй като филтърната торба се вади от долната част на робота, а при другите достъпът е улеснен чрез капак отгоре. Ако искате бюджетно решение и в същото време усъвъшенствана филтрация, можете да заложите на робот като Dolphin S100 или Dolphin E25, които освен това са подходящи и при елипсовидна форма на басейна.
За дъно, стени и водна линия
Освен филтрите, разлика има и в сферата на действие на роботите. Най-евтините чистят само по дъното, има роботи за дъно и стени, а по-скъпите варианти чистят и водна линия. Разбира се, има и скимери като SkimAtom, които покриват само повърхността на водата и чистят басейна от листа и други боклуци, които ежедневно се натрупват.
Мобилно приложение
Някои от другите разлики между роботите е опцията за управление чрез мобилно приложение. Повечето роботи просто трябва да бъдат пуснати в басейна, да се натисне бутона старт на пулта им и те започват почистващия си цикъл. Други имат опцията да бъдат свързани с мобилно приложение, да ползват седмичен програматор в случай, че не сте постоянно около басейна ви, а пък искате да го поддържате чист.
С кабел или без
Има и от двата варианта на пазара, като недостатъка при роботите без кабел е, че трябва да го зареждате 6 часа, преди да го пуснете отново в басейна. Роботи, които работят без кабел са Liberty 200 и Liberty 300 басейни с дължина до 10 м, като разликата между двата е в опцията за избиране между различни програми на почистване.
Понякога разликата в цената на даден робот се дължи на включената количка в комплекта му, но тя е аксесоар, който можете да си набавите и отделно. Количката е удобна не само заради придвижването на робота от едно място на друго, но също така и за съхранението му, когато не го ползвате. На пазара се продават и покривала за роботите, които предпазват пластмасата от слънцето.