Академия за учители, безплатни образователно-приключенски лагери за деца и мобилна апаратура за безплатни медицински прегледи в „Забавно лято, грижовна есен” 2019 г.
С разширен обхват, за пета поредна година стартира
програмата на Филип Морис България за корпоративна социална отговорност за подпомагане на местните общности в тютюнопроизводителните региони
За пета поредна година в пет български региона, 12 общини, 25 градове и села ще се проведе поредното издание на програмата „Забавно лято, грижовна есен“. Програмата за социална отговорност на Филип Морис, България има за цел да подпомага местните общности в тютюнопроизводителните региони – Благоевград, Кърджали, Силистра и Хасково. През 2019-а година в обхвата на програмата се включват още две населени места – Браничево и Ясенково в област Шумен.
Програмата се реализира традиционно в три части: безплатна лятна образователно-приключенска академия за деца, безплатни специализирани медицински прегледи за възрастни хора и „Академия местни предприемачи”, която включва обучения по предприемачество и финансова подкрепа за хора с бизнес идеи от тези райони. След успеха на първата „Академия за учители” през 2018 г. сега инициативата ще се проведе за втори път. Целта е да се прилагат успешно работещи учебни модели от програмата, като се подобрява ефективността на образователния процес. След обучението учителите ще имат възможност да внедрят в учителската практика на тяхното училище иновативен подход за самоорганизирано учене с учениците и провеждане на учебните часове по динамичен и ангажиращ за децата начин.
Всяка година програмата разширява обхвата си, като се включват все повече участници и се добавят нови модули. От стартирането на „Забавно лято, грижовна есен” през 2015-а година до сега в програмата са се включили общо над 7000 души – близо 2 000 деца, 5 000 възрастни и над 200 местни предприемачи. През годините са осъществени над 75 летни академии за деца, над 8 000 специализирани медицински прегледи за възрастни хора и над 150 консултации за стартиране на бизнес по места. Програмата се осъществява от Фондация BCause в сътрудничество с Фондация „Направи добро – Александровска“, и Народно читалище „Бъдеще сега“ и „Аз чета“ с финансовата подкрепа на Филип Морис България. Програмата е пример за устойчивост в корпоративната социална отговорност, като всяка година финансирането за инициативите нараства и за 5-те години, общо, достига близо 1 милион лв.
Тази година в безплатната образователно-приключенска академия „Забавно лято“ през юли и август ще бъдат включени над 700 ученици на възраст от 7 до 14 години в 23 населени места. Целта е децата от Сатовча, Вълкосел, Кочан, Слащен, Абланица, Хаджидимово, Крумовград, Странджево, Бенковски, Чакаларово, Дулово, Окорш, Правда, Черник, Искра, Цар Самуил, Нова Черна, Тутракан, Силен, Стамболово, Караманци, Браничево и Ясенково да разгърнат своите заложби и таланти, развивайки умения за емоционална интелигентност, социални умения, отношение към света и околната среда. Дните на детските академии ще бъдат изпълнени с образователни и забавни занимания, игри, заплетени загадки и приключения в света на науката, изкуството и себепознанието. За трета поредна година, благодарение на партньорите от онлайн медията за книги и четене „Аз чета“, учениците ще се срещнат с млади автори на детска, художествена литература, които ще ги въвлекат в творческия процес и създаването на приказни герои.
В „Академия за местни предприемачи”, като продължение на обученията по предприемачество от миналогодишния формат, тази година фондация BCause ще подкрепи стартиращи предприемачи от областите Благоевград, Кърджали, Силистра, Хасково и Шумен със специална програма. Акселераторът на Центъра за предприемачество и обучения „Ринкър“ към фондация BCause ще проведе практически насочени занимания и консултации за хората с идеи и стартиращите предприемачи. Както и в предишните две издания на Академията за местни предприемачи ще има осигурен награден фонд от Филип Морис България, който тази година е в размер на 25 000 лв. и ще осигури на най-добре подготвените идеи с потенциал възможност за развитие. Устойчиво развилите се бизнес модели, подкрепени в миналогодишното издание на програмата, ще бъдат вдъхновение за новите кандидат-участници в „Академия за местни предприемачи”.
В партньорство с фондация „Направи добро – Александровска” към Александровска болница през август и септември ще се осъществят над 2000 безплатни специализирани медицински прегледи на място за възрастните хора в 25 населени места в общините Сатовча, Хаджидимово, Крумовград, Кирково, Тутракан, Ситово, Дулово, Стамболово, Харманли и Минерални бани, Венец и Каолиново. Тази година екипите от лекари се увеличават със специалист-пулмолог. Прегледите ще бъдат улеснени с мобилна диагностична апаратура.
Отличия на програмата:
- Годишни награди за отговорен бизнес на Българския форум на бизнес лидерите, 2016 г.
- „Най-добра дарителска програма на малко и средно предприятие“ за 2017 г. – награда на Български дарителски форум.
- Трето място в категорията „Най-добра социална политика на малко и средно предприятие“ – Годишни награди за отговорен бизнес на Българския форум на бизнес лидерите, 2017 г.
- Програмата „Забавно лято, грижовна есен”, осъществявана с финансовото съдействие на „Филип Морис България“ ЕООД, е включена в първия учебник по „Корпоративна устойчивост и отговорност“ с автор д-р Марина Стефанова.
- „Най-добра дарителска програма на малко и средно предприятие“ за 2018 г. – награда на Български дарителски форум.
- През 2018 г. Филип Морис бе сред компаниите на които бяха връчени награди на V Годишни награди „Златно сърце“,организирани за благотворителност и корпоративна социална отговорност от списанията Business Lady и Bulgaria Business Review.
- През 2018 г. Филип Морис България получи награда от Центъра за приобщаващо образование за компания, даряваща крила на българското образование чрез програмата „Забавно лято, грижовна есен“.