Международно Биенале на Стъклото организира събитие в София
На 05.06 (понеделник) от 10ч „Международно Биенале на Стъклото 2017“ организира събитие в София под надслов „Бъди стъклЕКО!“, което цели да привлече вниманието на обществото към възможностите за използване на стъклото вместо пластмасовите изделия.
В парка Гео Милев в столицата, всички желаещи ще могат да донесат стъклен амаблаж за рециклиране и така да се присъединят към инициативата. Стъклото може да бъде използвано многократно и е един от най-хигиеничните материали за съхранение на хранителни продукти и напитки.
Събитието се осъществява със специалната подкрепа на Столична община – Район Слатина, Международно Биенале на Стъклото, Нов български университет, Грийнпийс – България и сдружение „За Земята“ за масова инициатива за рециклиране на стъкло – СтъклЕКО.
Международно биенале на стъклото е първото по рода си събитие в България, което цели да развие художественото стъкло по света и у нас. В рамките на една година ще се състоят различни инициативи в няколко български града като: детски творчески ателиета, лекции, демонстрации, изложби, инсталации, кампании и други.
Световното производство на пластмаса надхвърля 80 милиона тона годишно, като всяка година се увеличава. Тя не се разгражда напълно, а се разпада на все по-малки парченца, така се поглъща от животните, а накрая се връща по хранителната верига в човешкия организъм. За производство на 1 кг пластмаса се използва 180 л. вода. Годишно 5 600 000 000 000 000 литра вода се използват за производство на пластмаса. 50% oт пластмасата, която използваме, изхвърляме веднага след еднократна употреба. Най-големите замърсители са торбички, чашки, сламки, прибори, шишета. Около 240 найлонови торбички за еднократна употреба на година се използват в България на човек от населението. Пластмасата вече заема близо 40% от повърхността на океана, тъй като 80% от замърсяването на сушата отива в Световния океан, а пластмасата е летлива и лесно попада в реките. 85% от пластмасовите частици в океана са толкова малки, че се считат за микроскопични, което ги прави още по-лесни за поглъщане от животните. Решение има – да предпочетем алтернативата на пластмасата – опаковки, съдове за съхранение и посуда, направени от стъкло, метал, плат и др., които можем да ползваме многократно.